Artykuły

 Zamek kapituły pomezańskiej w Kwidzynie, wzniesiony w latach 1320-1345, dzięki swojemu połączeniu z katedrą stanowi unikatową perłę architektury gotyckiej. Szczególnie imponujący jest widok od strony zachodniej, z doliny Wisły, gdzie za potężnym gdaniskiem wznosi się majestatyczny zespół zamkowo-katedralny. Ze względu na to, że budowla wykazuje wszelkie istotne cechy typowej warowni krzyżackiej w niemalże perfekcyjnym wykonaniu, często uznawana jest za zamek krzyżacki. W rzeczywistości zleceniodawcami i mieszkańcami zamku byli jednak kanonicy pomezańscy, którzy stamtąd właśnie sprawowali władzę nad małym terytorium kapituły pomezańskiej w latach 1330-1525.

zamek

Czytaj więcej: Zamek kapituły pomezańskiej

Kompleks Katedry Kwidzyńskiej połączonej z Zamkiem Kapituły Pomezańskiej jest jednym z najbardziej specyficznych i imponujących zabytków gotyckiej architektury.

Kapituła katedralna dla biskupstwa pomezańskiego została utworzona w roku 1285. W jej skład pierwotnie wchodziło sześciu, następnie dwunastu kanoników. Wszyscy kanonicy Pomezańskiej Kapituły Katedralnej, podobnie jak biskupi, byli braćmi zakonnymi Zakonu Krzyżackiego. Kwidzyn został podniesiony do rangi siedziby Kapituły Katedralnej, która w kolejnym roku objęła również patronat nad kościołem parafialnym.www katedra 2

Czytaj więcej: Architektura Katedry w Kwidzynie

W Kwidzynie nigdy nie było stadniny koni. To co potocznie określało się jako „Stadnina na Miłosnej" w języku fachowym nazywało się Stadem Ogierów. Jaka jest różnica? Stadnina koni to obiekt, gdzie na szerszą skalę utrzymuje się klacze zarodowe. W stadninie przychodzą na świat źrebięta i są odchowywane w pierwszych latach życia, jak np. w Janowie Podlaskim. Czym innym jest Stado Ogierów – zajmuje się utrzymaniem oraz selekcją grupy ogierów. Takie właśnie stado założono w Kwidzynie w 1788 roku

20 12 2012milosna zagor

Czytaj więcej: Miłosna - miasteczko koniarzy

Kwidzyńska rekluza, błogosławiona - 2 maja 1393 roku została zamurowana w celi przy Katedrze. Przez zakratowane okienko codziennie przyjmowała komunię świętą. Przez rok i osiem miesięcy umartwiała się, czuwała i modliła. Przepowiedziała dzień swojej śmierci.

20 12 2012 DorotaMatow

Czytaj więcej: Dorota z Mątów

Już od kilku stuleci przez rzekę Wisłę w pobliżu Kwidzyna wytrwale przerzucano najróżniejsze mosty – jedne chwiejnie unosiły się na łodziach, inne budowano z cegieł, betonu i żelaza, były też stawiane w pośpiechu i prowizorycznie na drewnianych palach. Miały służyć zarówno w czasie wojny jak i pokoju, pomóc bezpiecznie i szybko dostać się na drugi brzeg jeźdźcom i pieszym, dyliżansom i wozom, później pociągom. Budowano mosty, ale też rozbierano je i dlatego ich historia jest taka bogata i interesująca.

 20 12 2012mostfilaryy

Czytaj więcej: Podkwidzyńskie mosty wiślane

Strona 1 z 2