21 12 2012 olofst herbOlofström miasto partnerskie Kwidzyna od 1991 roku

W południowej części Szwecji, w regionie Blekinge, którego stolicą jest Karlskrona, leży niewielkie, lecz bardzo malowniczo położone miasto Olofström. Licząca około 13,5 tys. mieszkańców miejscowość jest siedzibą władz gminnych i mimo swych niewielkich rozmiarów, bardzo prężnie i dynamicznie działającym ośrodkiem przemysłowym. Posiada swoją własną wyższą uczelnię kształcącą fachowców znajdujących zatrudnienie przede wszystkim w miejscowej fabryce Volvo, ale również w innych zakładach. Miasto ma zresztą tradycje przemysłu metalurgicznego sięgające XVIII wieku.

21 12 2012 olofst2

Chociaż gmina Olofström – jako jedyna w regionie – nie ma dostępu do morza, turystyka ma tu doskonałe warunki rozwoju. Charakterystyczne dla Skandynawii urocze tereny niemal nieskażonej natury, jeziora, lasy i skaliste wzgórza umożliwiają uprawianie trekkingu i sportów wodnych, ale równie dobrze można tu zagrać w golfa czy obejrzeć mecz piłki nożnej, nie wspominając o tak charakterystycznych dla tej części Europy sportach zimowych. Przybysza może też zachwycić typowa drewniana zabudowa, kojarząca się z zamiłowaniem Skandynawów do kontaktu z naturą i prostoty, lecz także szacunku dla przyrody i minimalizowania ludzkiej ingerencji w środowisko.

Nie w Olofström co prawda, ale 20 km stąd jest fabryka celulozy Nymölla, jeden z większych, światowych konkurentów IP. W ostatnich latach gospodarka leśna poniosła jednak ogromne straty, kiedy Huragan Gudrun, który w styczniu 2005 przeszedł nad Szwecją, powalił olbrzymie połacie lasów.

21 12 2012 olofst3

Współczesna historia gminy Olofström jest nierozerwalnie związana z historią fabryki – najpierw stalowni, a w późniejszym okresie zakładami Volvo. Tak było i w dużej mierze jest nadal. Na dobre i na złe, bo uzależnienie się od jednego zakładu pracy jest jednocześnie siłą i słabością takiej małej miejscowości jak Olofström. Wahania koniunktury, postępująca globalizacja i przenoszenie produkcji na obszary, gdzie tańsza jest siła robocza, może dla wielu znaczyć bezpośrednie zagrożenie bezrobociem, a dla całej rzeszy kooperantów od lat produkujących przeróżne komponenty dla dzisiejszych zakładów Volvo – utratę zamówień i w konsekwencji zwolnienia pracowników.

W Olofström mieszka około 250 Polaków, a przeważająca część zjawiła się w gminie na początku lat 80. Część z nich działa w polskim związku „Wisła", będącym jednym z trzynastu stowarzyszeń należących do Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji. Polacy starają się również włączać do życia publicznego. W roku 2007, na 49 mandatów Rady Gminy Olofström, czworo radnych jest polskiego pochodzenia.

21 12 2012 olofst1.png

Od 1991 roku gmina Olofström podjęła współpracę partnerską z polskim Kwidzynem, w dziedzinie oświaty, kultury, gospodarki komunalnej, ochrony środowiska i wymiany gospodarczej.