21 12 2012 celle herbCelle - miasto partnerskie Kwidzyna od 1993 roku

Miasto Celle leży w północnej Saksonii nad rzeką Aller i liczy ponad 71 tys. mieszkańców. Niedaleko stąd do Hanoweru, a Hamburg, Brema, wybrzeże Morza Północnego czy Góry Harzu leżą w odległości skłaniającej do podejmowania wycieczek samochodowych. A jest co oglądać. Zarówno miłośnicy natury, jak i wielbiciele historycznych pamiątek znajdą w tej okolicy coś dla siebie. Celle położone jest na południowym skraju luneburskiej krainy, która jest malowniczym regionem łąk, torfisk, wrzosowisk i lasów pomiędzy Hamburgiem, Bremą i Hanowerem. Wschodnią granicą Lüneburger Heide jest rzeka Łaba. Liczne pagórki sięgają 150 metrów nad poziomem morza. Na terenie tym utworzony został rezerwat przyrody o powierzchni około 200 km2. Okolice Celle znane są z ośrodków wypoczynkowych, w których oferuje się takie atrakcje, jak przejażdżki konne po uroczych wrzosowiskach.

21 12 2012 celle2

Chociaż krajobraz środkowych Niemiec uznawany jest raczej za monotonny, wjeżdżający do Celle goście mogą liczyć na to, że ich oczom ukaże się prawdziwa perła wśród wielu niemieckich miast słynących z malowniczości. Starówka zachowała się niemal w całości z okresu XV – XVIII wieku, możemy tu zatem spotkać oryginalne zabytki pochodzące jeszcze z późnego średniowiecza. Oprócz Starego Miasta na szczególną uwagę zasługuje książęcy zamek malowniczo położony w otoczeniu parku, stary ratusz i miejski kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Nie mniejszą atrakcją może się okazać Krajowy Instytut Pszczelarski i Muzeum Pszczelarstwa w Ogrodzie Francuskim czy odrestaurowana niedawno XVIII-wieczna synagoga.

21 12 2012 celle1

Mieszkańcy Celle szczycą się jednak tym, że ich miasto to nie tylko zabytki przeszłości. Dumni są również z osiągnięć współczesnej gospodarki, dynamicznie rozwijającego się przemysłu, rozrastającej się sieci komunikacyjnej i bazy sportowej. Co ciekawe – miasto jest znane jako kolebka niemieckiego przemysłu naftowego, ale obok szybów naftowych można tu spotkać jedną z największych w Europie plantację orchidei. Nowoczesność sąsiaduje tu więc z historią, cywilizacyjne osiągnięcia z rustykalnym spokojem okolic podmiejskich, a zmęczony zwiedzaniem turysta może zawsze liczyć na doskonały posiłek w słynnym lokalu „Schweine-Schulze", w którym podają także lokalne, doskonałe piwa.

21 12 2012 celle3

Podczas II wojny światowej miasto nie doznało właściwie żadnych zniszczeń, a 12 kwietnia 1945 przejęli je bez walki alianci. Jedynie cztery dni wcześniej, w celu przerwania głównej linii kolejowej w kierunku północnym, Amerykanie zbombardowali dworzec towarowy. Oprócz pociągu z amunicją trafiono także pociąg, w którym znajdowali się więźniowie mający dotrzeć do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Duża część ludzi poniosła śmierć wskutek bombardowania, innych zastrzelono podczas próby ucieczki. Część z tych, którzy przetrwali, musiała iść 20 km na piechotę do Bergen-Belsen. W mieście stoi pomnik ofiar z 8 kwietnia 1945 roku a obóz koncentracyjny Bergen-Belsen jest głównym miejscem pamięci ofiar wojny landu Dolnej Saksonii.

21 12 2012 celle4

Lata powojenne postawiły przed miastem wielkie wyzwania. Poza „Displaced Persons" – wyswobodzonymi więźniami obozów koncentracyjnych i przymusowymi, zagranicznymi robotnikami – w Celle swoje schronienie znaleźli w mieście uciekinierzy ze wschodu. W związku z tym w roku 1953 miasto utworzyło patronat nad wypędzonymi z miasta i powiatu Marienwerder (Kwidzyn).

Celle ma aż 11 miast partnerskich. Partnerstwo z Tavistock (Wielka Brytania) zostało nawiązane już w 1952 roku, z Meudon (Francja) w 1953, z Celle Ligure (Włochy) w 1961, z Hämmeenlinna (Finlandia) w 1972, z 67 Holbaeck (Dania) w 1980, z Sumi (Ukraina) w 1990, z Kwidzynem (Polska) w 1993, z Tjumen (Rosja) w 1994 i z Tulsa (USA) w 2000.

W 2008 roku w Kwidzynie bardzo uroczyście obchodzono 15 rocznicę podpisania umowy partnerskiej z Celle.

21 12 2012 celle 15lat