MIESZKAŃCY / AKTUALNOŚCI kwidzyn.pl - aktualności - RSS

W piątek 31 maja rozpoczynamy cykl wydarzeń mających upamiętnić trzydziestolecie wyborów z 4 czerwca 1989 roku, dzięki którym rozpoczął się w Polsce proces demokratyzacji i odzyskiwania niepodległości. O godz. 18:00 w Teatrze odbędzie się promocja książki Leszka Sarnowskiego i Jacka Kluczkowskiego – „Kwidzyn 1989. Początek wolności” oraz otwarta zostanie wystawa „Kwidzyn 1989. Jacy Byliśmy”. O godzinie 19:00 zapraszamy na wyjątkowy spektakl poznańskiego Teatru Ósmego Dnia pod tytułem „Teczki”. To poruszająca historia inwigilacji Teatru Ósmego Dnia przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Spektakl oparty na dokumentach z archiwum IPN, obrazujących działania operacyjne SB w stosunku do aktorów, zakończone przymusową emigracją zespołu w latach 80. To dokument mówiący o ludziach stojących po obu stronach barykady, prześladowanych i prześladujących. Historia, która nadal budzi grozę, jest równocześnie postawieniem pytania o mechanizmy zdrady, donosu, sens przyjaźni, rolę państwa w życiu jednostek.

– „Cała ta afera teczkowa dotyczy pokolenia, które dziś rządzi – mówi Ewa Wójciak, aktorka Teatru. Pomyślałam, że trzeba o tym porozmawiać z naszą, bardzo młodą, publicznością, bo za chwilę to oni będą kształtować rzeczywistość. Że ważne jest postawienie pytania o mechanizm zdrady. O to, co jest takiego w człowieku, że donosi na kogoś bliskiego albo obcego. Trzeba to wiedzieć, żeby się przed tym bronić”. Teatr Ósmego Dnia powstał w 1964 roku jako teatr studencki. Teatr awangardowy, pozostający pod wpływem estetyki Grotowskiego, słynął ze spektakli, które w bezkompromisowy i ironiczny sposób krytykowały rzeczywistość PRL. Po ogłoszeniu stanu wojennego, teatr miał zakaz występów i większość jego członków wyemigrowała. Teatr wznowił swoją działalność po 1989 roku.

Od 21 maja w kasie teatru kwidzyńskiego będą dostępne bezpłatne wejściówki na spektakl. Zapraszamy.

Program

31 maja (piątek) – Kinoteatr w Kwidzynie

  • 18:00: otwarcie wystawy fotograficznej „Kwidzyn 1989. Jacy byliśmy?” oraz promocja książki Leszka Sarnowskiego i Jacka Kluczkowskiego „Kwidzyn 1989. Początki wolności”
  • 19:00: spektakl Teatru Ósmego Dnia (Poznań) – „Teczki”

3 czerwca (poniedziałek)

  • 10:00: otwarcie wystawy wydawnictw drugiego obiegu i plakatów wyborczych „Solidarności” z 1989 r. z archiwum Europejskiego Centrum Solidarności – Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie
  • 12:00: Finał Debat Oksfordskich – „Okrągły Stół – początek wolności czy zdrada elit?” – Aula I LO w Kwidzynie

4 czerwca (wtorek) – park za Urzędem Miejskim

  • 12:00: wspólne śpiewanie Hymnu Narodowego z okazji 30. rocznicy wyborów w 4 czerwca 1989 roku
  • 12:15: Bieg Wolności na dystansie 1989 metrów

17 05 2019 rocznica wyborow1

17 05 2019 rocznica wyborow2

Znajdź nas ...

Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Kalendarz Imprez

Kalendarz imprez

Aktualności