FAS to Alkoholowy Zespół Płodowy a od 2000 r. używa się również terminu FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych).

Dzieci obciążone FAS cechuje występowaniu kilku charakterystycznych cech zewnętrznych, które świadczą o spożywaniu przez matkę w czasie ciąży alkoholu. Najbardziej charakterystyczne są rysy twarzy między innymi: małe, szeroko rozstawione oczy, krótki nos, który daje wrażenie spłaszczenia twarzy, zmarszczki kącika oka, mała waga urodzeniowa, cienka górna warga, wyjątkowo mała dolna szczęka. Oczywiście nie wszystkie wyżej wymienione cechy muszą wystąpić u dziecka dotkniętego FAS.

12 grudnia br. podczas konferencji pt. „Zrozumieć, zapobiegać i pomóc dzieciom z FAS”, która odbyła w Kwidzyńskim Centrum Kultury, przedstawione zostały zagadnienia, które przybliżyły i uświadomiły czym cechuje się FAS.  Przedstawione zostały trzy wykłady specjalistów z Gdańska:

  1. dr n. med. Seweryny Koniecznej pn. „FAS z perspektywy neurologii dziecięcej”,
  2. mgr Jolanty Szyszkowskiej-Olechnowicz pn. „Diagnoza FASD”,
  3. mgr Ewy Olewicz pn. „Problemy dzieci z FASD. Interdyscyplinarny system pomocy dla dziecka z FASD i jego rodziny”.

Konferencja kierowana była do osób, które w swojej pracy spotykają się z dziećmi z FAS: pedagogów, psychologów, nauczycieli, wychowawców dzieci i młodzieży, przedstawicieli instytucji, stowarzyszeń, a także rodziców poszukujących wiedzy na temat FAS.

13 12 2018 fas1

13 12 2018 fas2

13 12 2018 fas3

Nadchodzące wydarzenia

Kwi
24

Kwi
25
17:00 - 19:00

Kwi
25

Bądź BLISKO

KWIDZYN Bądź BLISKO tego co ważne

Znajdź nas ...

Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Kamery On-Line

Kamery On-Line

Kalendarz Imprez

Kalendarz imprez