Nikt z nas już nie pamięta skąd się wziął zwyczaj świętowania do białego rana tej jednej nocy w roku. Tańce, szampan, fajerwerki, muzyka i całonocna szalona zabawa – z tym większości z nas kojarzy się sylwestrowa noc. A jak to się zaczęło?

Słowo „sylwester” wywodzi się z języka łacińskiego, w którym to imię Silvestris, oznacza człowieka dzikiego, żyjącego w lesie. Historia tego święta sięga czasów starożytnych. Często porównuje się je do greckich Dionizji – obchodów ku czci Dionizosa, boga winnej latorośli.

Około 600 r. p.n.e. Grecy personifikowali nowy rok jako małe dziecię – symbol początku. To właśnie podczas hucznych procesji na cześć Dionizosa, paradowano z dziećmi w koszyku, świętując odrodzenie się ducha płodności.

Według innych wierzeń, sylwester ma pochodzenie mitologiczne. Jak głosi legenda, grecka wróżka Sybilla przepowiedziała, że w roku 1000 nastąpi koniec świata. Zagłady dokonać miał uwięziony w lochach Watykanu smok Lewiatan. Gdy zbliżał się przepowiadany czas spełnienia wróżby, w Watykanie urzędował papież Sylwester II. Nie tylko ludność Rzymu, ale cała Europa w napięciu, strachu i przerażeniu oczekiwała nadejścia pamiętnej nocy. Wybiła północ, lecz Lewiatan się nie pojawił, a świat nadal istniał. Szczęśliwi i uradowani ludzie wybiegli na ulice miast, by świętować kolejny Nowy Rok. Rozpacz zamieniła się w bezgraniczną euforię, której towarzyszyły śpiewy i tańce, lały się strumienie wina. Wówczas po raz pierwszy papież Sylwester udzielił błogosławieństwa „Urbi et Orbi – Miastu i Światu”. Odtąd nazwy wszystkich zabaw i balów odbywających się na przełomie grudnia i stycznia, pochodzą od imienia tego papieża.

A tak naprawdę to nie jest istotne czy święto pochodzi od boga obfitości czy od mitycznego smoka i papieża. Ważne jest to, że w tą jedyną noc w roku świętujemy hucznie, wesoło i w dużym gronie przyjaciół i znajomych.
W tym roku Kwidzyńskie Centrum Kultury oprócz jakże nowożytnych fajerwerków o północy proponuje spędzić ten wieczór tradycyjnie pod teatrem bawiąc się razem z naszymi gwiazdami:

BRAVE – DJ i producent pochodzący z Warszawy. Od najmłodszych lat muzyka była dla niego głównym hobby i zainteresowaniem. Od 2011 działa aktywnie jako producent i specjalizuje się w muzyce tanecznej, zaś jako DJ pracuje od 2014 roku. Jego cover był odważną próbą zmierzenia się z przebojową piosenką Stevie Wondera „I Just Called To Say I Love You” która przyniosła mu ogromny sukces podbijając wszystkie stacje radiowe oraz telewizyjne w Polsce. Utwór został wydany w wytwórni C-BooLa czyli C-Wave Records. Zdobywca złotej płyty przyznanej przez ZPAV oraz nagrody Radia Fama za najczęściej grany utwór w radiu, któremu towarzyszyć będzie:

DZIEMIAN – czyli Maciek Dziemiańczuk, młody i kreatywny człowiek o nieszablonowej wyobraźni i głowie pełnej nieskończonej ilości pomysłów. Z wykształcenia wokalista i informatyk, jednakże gra też na perkusji, gitarze elektrycznej, basowej i fortepianie. W latach 2014-2016, wraz z niemiecką grupą „The 12 Tenors” zaśpiewał ponad 200 koncertów w Niemczech, Belgii, Luksemburgu i we Włoszech. Jako youtuber stworzył wiele niezapomnianych coverów i autorskich kompozycji, które cieszą się popularnością w całym kraju. Obecnie pracuje nad nagraniem drugiej płyty i aktywnie koncertuje.

Oprawę taneczną zapewni duet tancerek „Queens Of The Dancefloor” które regularnie można zobaczyć podczas wielu koncertów plenerowych jak i telewizyjnych.

W tym roku Sylwester w naszym mieście zostanie zakończony pokazem sztucznych ogni po raz ostatni.

05 12 2018 sylwester

Bądź BLISKO

KWIDZYN Bądź BLISKO tego co ważne

Znajdź nas ...

Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Kamery On-Line

Kamery On-Line

Kalendarz Imprez

Kalendarz imprez